Sosyal Medya

THY’de sefer duası kararı

Gündem

THY’de sefer duası kararı

Bir kabin memurunun aktarımına göre ise “Sefer duası”nın Dubai uçuşlarında kullanılma sebebi, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi.”

Türk Hava Yolları (THY), daha önce yalnızca Suudi Arabistan’a yapılan Hac uçuşlarında kullandığı “Sefer duası” uygulamasının kapsamını genişletti. THY’nin Dubai uçuşlarında yayınlanmaya başlanan “Sefer duası”nın, Ortadoğu’daki Müslüman ülkelere yapılan uçuşlarda kullanıldığı da iddia ediliyor.

BirGün’ün haberine göre, bu sabah yapılan TK763 sayılı Dubai-İstanbul uçuşunda kullanılan “Sefer duası” uygulamasını kabin memurlarına soran yolcular, uygulamanın yeni başlatıldığı yanıtını aldı. Bir kabin memurunun aktarımına göre ise “Sefer duası”nın Dubai uçuşlarında kullanılma sebebi, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi.”

EMİRLİĞİN HAVAYOLU ŞİRKETİNDE DAHİ YOK

Ancak ilginç olan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin uluslararası havayolu şirketi Emirates Havayolları’nın uçaklarında buna benzer bir uygulamanın olmaması.

Öte yandan uygulamanın sadece Dubai ile sınırlı kalmadığı, Ortadoğu’daki Müslüman ülkelere yapılan uçuşların tamamında kullanılmak üzere kapsamının genişletildiği de iddia edildi.

Konu ile ilgili THY’den bilgi almak istesek de yetkililere ulaşamadık.

 

Bu sabah yapılan Dubai-İstanbul uçuşunda yolcular tarafından çekilen video şöyle:

‘SEFER DUASI’ NEDİR

THY’nin 2013 yılında Suudi Arabistan’a Hac ve umre ziyaretleri için yapılan uçuşlarda kullanmaya başladığı “Sefer duası”, Muhammed Peygamber’in sefere çıkmadan önce okuduğu dua, tekbir ve surelerden oluşuyor. Söz konusu duada şu ifadeler yer alıyor: “Allahım bu yolculuğumuzda senden bütün iyilik ve güzellikleri takva ve kulluk şuuruyla bizden razı olacağın amellerde bulunmayı niyaz ederiz. Allahım bu yolculuğumuzu bize kolaylaştır ve uzaklığımızı yakınlaştır. Allahım yolculuğumuz süresince yardımcımız sensin. Geride bıraktığımız ailemizin görüp gözeteni koruyup kollayanı da sensin. Allahım yolculuğun zorluklarından ve üzücü durumlarla karşılaşmaktan sana sığınırım. Malımı mülkümü ailemi ve çocuklarımı başlarına gelebilecek kötülüklerden sen koru ya rabbi. Amin.”

Continue Reading

Gündem Kategorisinden...

Yukarı
*