Sosyal Medya

RTÜK üyesi önerdi: İnternet ehliyeti almayana internet yok!

Medya

RTÜK üyesi önerdi: İnternet ehliyeti almayana internet yok!

RTÜK üyesi Taha Yücel, “Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı” dedi. Yücel, ehliyetleri Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’nın dağıtması gerektiğini savundu.

TBMM’de geçen ay kabul edilen düzenlemeyle internetten yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilen Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) üyelerinden Taha Yücel, “İnternete ehliyetle girilmeli” önerisi getirdi.

‘ZORUNLU OLMASI DA DÜŞÜNÜLEBİLİR’

Türkiye’de internetin 25’inci yılı nedeniyle ODTÜ’de düzenlenen etkinlikte konuşan RTÜK üyesi Taha Yücel, trafikte olduğu gibi internette de ehliyet zorunluluğu getirilmesini önerdi. Yücel’in sözleri şöyle:  “Detaylı konuşmadık henüz ama bir internet ehliyeti kavramım var. İnternet okuryazarlığı, interaktif eğitimini oluşturmamız lazım. Bundan kastım, basitçe internete bağlanan insanlara, opsiyonel olabilir veya zorunlu olması da düşünülebilir. Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı.”

    ‘BAKANLIK ‘HAYIRLI OLSUN’ DİYEREK DAĞITABİLİR’

    Yücel sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanların vaktini almadan basit bir interaktif eğitimle ama anladığını da görerek, 4-5 aşamalı bir interaktif eğitimle sonuçlandırıp sonra isterse Ulaştırma Bakanlığı’mızın, BTK’nın, ilgili kişi veya kurumların imzasıyla bir ehliyetin, onun cihazına yüklendiği ‘internet ehliyetiniz hayırlı olsun, artık internetle ilgili temel bilgilere sahipsiniz’ denilmesi, en azından insanların böylece bilinçlenmesi sağlanabilir. Bu ‘İnternet Ehliyeti’ kavramını da görüşlerinize arz ediyorum.”

    Medya Kategorisinden...

    Yukarı
    *