Sosyal Medya

“Marmaris’te ikinci bir kaçak saray yapılıyor”

Gündem

“Marmaris’te ikinci bir kaçak saray yapılıyor”

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Marmaris’te Cumhurbaşkanlığı yazlık köşkü’nün yıkılarak yerine 300 odalı yeni bir köşk yapılacağını açıkladı. Üstündağ, ”İkinci bir kaçak saray şuan yapılıyor” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, ”Marmaris’te yapılması planlanan ve yapımına başlanmış olan ikinci bir kaçak saray şuan yapılıyor. Bu devasa yazlığın yapımı yasal değildir, bu yazlık kaçaktır, kaçak bir yazlıktır, söz konusu alanda yapılaşma tamamen yasadışıdır” iddiasında bulundu.

Üstündağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şunları ifade etti:

”Marmaris’te yapılması planlanan ve yapımına başlanmış olan ikinci kaçak saray, ikinci bir kaçak saray şu an yapılıyor.

Bu Marmaris’te Okluk Koyu’nda yapılması planlanan saray yazlık saray. Yaklaşık olarak 300 odalı ve son derece doğal ortamda dünyanın göz bebeği koylardan Okluk Koyu’nda bu yapılması planlanıyor.

Turgut Özal döneminde 4 oda bir salon olarak yapılan Cumhurbaşkanlığı yazlık köşkü şu anda yıkılıyor. Çin seddi gibi sarayın surları görüldüğü gibi yapılıyor.

Ormanlık ve fundalık alanlarının olduğu çok geniş bir alana bu kaçak yazlık saray yapılıyor.

Turgut Özal döneminde 230 metrekare olarak yapılan son derece mütevazi, bakir bir koydaki bu mütevazi Cumhurbaşkanlığı yazlık köşkü yıkılarak, yaklaşık olarak 300 odalı olduğu söylenen 400 çalışanı olacağı belirlenen bir yazlık.

Ve denizde dolgu yapılarak da iki adet yat yanaşma iskelesi de bu kaçak sarayın yazlık sarayın önüne yatların demirleyebileceği bir şekilde planlanıyor.

Sen 300 odalı bu sarayda bütün sülaleni mi tatil yaptıracaksın? Yoksa çoluk çocuğu çok olan Katar prenslerine mi burada tatil yaptıracaksın? Bu mega yatlar kimin için yapılıyor?

Yazlık sarayın olduğu alan çevre düzen planında orman alanı ve makilik fundalık alanda kalmakta olup tam 500 metre kıyı koruma kuşağı içerisindedir. Kıyıdan 500 metre mesafede hiçbir yapılaşmanın yapılması mümkün değildir, yasaktır mevzuata göre. Bu alan yazlık sarayın bulunduğu koy ve onun çok daha geniş alanı birinci derece doğal SİT alanıdır.

Söz konusu yazlık sarayın olduğu alan kesin korunacak hassas alanlar yasağından dolayı ayrıca Bakanlar Kurulu kararı ihtiyaç duyuyor, o dahi alınmamış.

Bu devasa yazlığın yapımı yasal değildir, bu yazlık kaçaktır, kaçak bir yazlıktır, söz konusu alanda yapılaşma tamamen yasadışıdır.”

Bir soru üzerine Üstündağ, ”Yapılaşma yasak zaten 500 metre kıyı alanından itibaren yapılaşma yasağı var. Birinci derece doğal SİT sadece adrese teslim birinci derece doğal SİT’i sadece bu bölge için kaldırmışlar kimsenin de haberi yok” yanıtını verdi.

Gündem Kategorisinden...

Yukarı
*