Sosyal Medya

İşte yeni üniversite sınav sistemi

Gündem

İşte yeni üniversite sınav sistemi

YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni üniversiteye giriş sistemini açıklıyor.

LYS ve YGS bu yıl yapılacak mı sorusunun yanıtını merak eden milyonlarca öğrenci konuyla alakalı araştırmalarını yapmaya devam ediyorlar. YÖK Başkan Yekta Saraç üniversite giriş sisteminin değiştirileceğinin sinyalini Eylül ayında vermişti. Yekta Saraç son olarak yaptığı basın toplantısında ise YGS ve LYS yerine gelecek olan yeni sistem hakkındaki detayların yarın açıklanacağını bildirdi. Peki, LYS ve YGS sınavı bu yıl yapılacak mı? Yeni sınav sistemi ne zaman açıklanacak?

LYS ve YGS yerin gelecek yeni sistem için heyecan dorukta! Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri yarın düzenleyeceği basın toplantısı ile açıklayacak.

Yeni tasarlanacak üniversiteye giriş sisteminin ayrıntıları ise yarın netlik kazanacak. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri yarın düzenleyeceği basın toplantısı ile açıklayacak.

AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞMUŞTU

YÖK Başkan Yekta Saraç üniversite giriş sisteminin değiştirileceğinin sinyalini Eylül ayında vermişti. 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni”nde konuşan Saraç, YGS- LYS ayrımının kalkacağını ifade ettiği konuşmada şunları söylemişti:

“Akademik yıldaki hedefimiz araştırma üniversiteleri başlığımızdır. Araştırma üniversitelerinde YÖK olarak verimli, gelişmelerimize katkı sağlayacak ortaklıklar olacaktır. Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir. Dolayısıyla bu durum belirli zaman aralıklarınsa değişiklik zorunlu olmaktadır. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye’ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Şu an uygulanan sistem iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte.

SINAVI BİR HAFTA SONUNDA BİTİRECEĞİZ

Şu andaki sisteme göre, ilki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız.

TÜRKÇE VE MATEMATİK BU SINAVIN MERKEZİNDE OLACAK

Diğer önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.

Sınavın adı değişti

– 2018-2019’da sınavın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’dır.

-Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı yabancı dil hariç haziran ayında bir hafta sonu yapılacaktır, iki oturum olacaktır. İkinci oturumda adayların lise müfredat bilgisi esas alınacaktır.

-Ama yabancı dil sınavı tek oturum olacaktır.

– Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.

– Türkçe ve temel matematik soruları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de MEB müfredatına dayalı olacaktır.

– Birinci oturumda 40 adet Türkçe, 40 adet matematik sorusundan oluşan sınav, Cumartesi sabahı gerçekleştirilecektir. Sınav sorularının toplamı 80 olacaktır.

-Adayların bir ön lisans programını tercih edebilmeleri için temel yeterlilik testi puanı 150 olmalıdır.

– Temel yeterlilik testi 180 üzeri olanlar önlisans programına kayıt olabilecektir.

-Temel yeterlilik testi puanı 200 ve üzeri olan adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yılda geçerli olacaktır.

İLK GÜN HERKES  SINAVA GİRECEK… MÜFREDAT SORULACAK

Gündem Kategorisinden...

Bizi Takip Edin

Popüler

Yazarlar

Yukarı
*