Sosyal Medya

Irak Büyükelçisi, Türk askerlerinin Başika’dan ne zaman çekileceğini açıkladı

Dünya

Irak Büyükelçisi, Türk askerlerinin Başika’dan ne zaman çekileceğini açıkladı

Irak Ankara Büyükelçisi, Başika sorunu konusunda Türkiye ile anlaştıklarını açıklayarak, Başika Kampı’ndan Türk askerlerinin çekilmesinin Musul operasyonu sonrasında gerçekleşeceğini belirtti.

Irak Büyükelçisi, “Türkiye’nin Irak topraklarında operasyon yapmasını istemiyoruz, böyle bir beklentimiz yok. Başika Kampı sorunu programda yoktu. Türk tarafından açıklama bekliyoruz. Başika’daki Türk askerlerinin Musul operasyonu sonrasında çekilmesi konusunda anlaştık. Çekilmeyle ilgili detaylar taraflar arasında görüşülecek.” dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI IŞIK’TAN JET YANIT

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Irak’ın Ankara Büyükelçi’sinin açıklamalarına karşılık “Başbakanımız ile beraber hafta sonu Irak’a bir ziyaret yaptık. Bu ziyarette Başika kampı gündeme geldi. Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğüne ve üniter yapısına saygılıdır. Bu noktada Türkiye ile Irak arasında anlaşmazlık yoktur. Başika’da Türk askerinin varlığı bir zorunluluktur. Bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesi Irak’ın güvenliği kadar Türkiye’nin güvenliği açısından önemlidir. DEAŞ’tan bölgenin temizlenmesi için Başika’daki Türk askeri büyük çaba veriyor. Çok sayıda DEAŞ’lı terörist etkisiz hale getirildi. Başika’nın amacı bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesi ve bölgede başka terör örgütlerinin barınmaması için gerekli çalışmaların yapılması. Terör örgütlerinden bölge tamamen arındıktan sonra Irak ile Türkiye tekrar konuşacaktır. DEAŞ temizliğinden sonra bu konuyu dostane bir şekilde çözeceğiz. Irak’ın da bu konuda tereddütünün olmaması gerekiyor” dedi.

Dünya Kategorisinden...

Yukarı
*