Sosyal Medya

Emekli albaydan AKP’ye çok sert ‘Eşek Adası’ tepkisi: “Türk topraklarında Bizans Devleti’nin kurulması mı beklenecek?”

Medya

Emekli albaydan AKP’ye çok sert ‘Eşek Adası’ tepkisi: “Türk topraklarında Bizans Devleti’nin kurulması mı beklenecek?”

Yeniçağ yazarı ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski Danışmanı Ahmet Takan’dan AKP’ye çok sert ‘Eşek Adası’ tepkisi geldi.  Yunanistan’ın işgal ettiği Eşek Adasındaki ‘kuzu çevirmeli gövde gösterisini’ bugünkü köşesine taşıyan Takan, “Türk topraklarında Bizans Devleti’nin kurulması mı beklenecek?” diye yazdı

Yeniçağ  yazarı ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski Danışmanı Ahmet Takan’dan AKP’ye çok sert ‘Eşek Adası’ tepkisi geldi.  Yunanistan’ın işgal ettiği Eşek Adasındaki  kuzu çevirmeli gövde gösterisini bugünkü köşesine taşıyan Takan;  Ege’de işgal edilen Türk toprakları için çıtını çıkarmayan AKP iktidarı için “Türk topraklarında Bizans Devleti’nin kurulması mı beklenecek?” diyen Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım‘ın ifadelerine yer verdi.

İşte Takan’ın o köşe yazısından bazı bölümler şöyle

Ege’de işgal edilen Türk toprakları için çıtını çıkarmayan AKP iktidarının AB’den sorumlu Bakanına o fotoğraflar ve Yunan Savunma Bakanı Kammenos’un küstahlıkları  sorulduğunda, “O Savunma Bakanı ciddiye alınacak birisi değil. Bir siyasetçinin taşıması gereken ağırlığı taşımıyor. Taşra siyaseti yapıyor. Buna verilecek karşılıklar var ama ciddiye alınacak birisi değil. Buna gereken cevap gereken bir zamanlama ile verilir. Eşek Adası Türkiye’ye aittir. Türk toprağı olarak ifade edilir demişti de… Gerisi gelmemişti… Yunan’a hak ettiği ders verilmemişti.. Hâlâ da verilmiyor!

Pek de şaşırılacak bir durum değil. Hadsizlerin arkasında AKP iktidarının kapısının önünde yattığı Avrupa topluluğu var. Yunanistan, Türkiye’ye karşı düşmanca tavırlarını artırarak sürdürürken cesareti sadece AKP iktidarından değil onu maşa olarak kullanan Avrupa’dan alıyor. Nasıl oluyor bakın… Son örneğine… AB’den sorumlu Ömer Çelik’e o sözleri nasıl yalattırılmış.

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım‘ın Avrupa Parlamentosu destekli yeni Yunan küstahlığına tepkisi yine sert oldu. Yalım, Avrupa Parlamentosu Üyesi Notis Marias’ın, Eşek Adası’nın Yunanistan’a ait olduğunu ve Yunan millî sınırı olduğunu iddia etmesi tam bir cehalet ve sahtekârlık örneğidir. Yunanistan kontenjanından 2014’te Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçilen Ekonomi Profesörü Marias, 1923 Lozan Antlaşması, 4 Ocak 1932 Türk-İtalyan Sözleşmesi, Milletler Cemiyeti Tescil Belgeleri ve 1947 Paris Antlaşması ile antlaşma ve sözleşmelere taraf olan ülkelerin yayınladığı haritalara bakarsa Eşek Adası’nın Türk adası olduğunu görecektir.

1943 tarihli İngiliz haritasında, Avrupa Parlamentosu Üyesi Notis Marias’ın ziyaret ettiği Eşek Adası’nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir. 1951 tarihli Amerikan haritasında da, Avrupa Parlamentosu Üyesi Notis Marias’ın ziyaret ettiği Eşek Adası’nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir dedi.

Ümit Yalım, tepkisini şöyle sürdürdü;

Bu kadar somut belge varken AP üyesi Notis Marias’ın Eşek Adası’nın Yunanistan’a ait olduğunu iddia etmesi trajikomik bir durumdur. Marias’ın, Türk topraklarını Yunan toprağı gibi göstermeye hakkı yoktur, haddine de değildir!.. AP üyesi Notis Marias, Aydın Eşek Adası’na, hiçbir engelle karşılaşmadan, elini kolunu sallayarak ve pasaportsuz olarak giriş-çıkış yaptı. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi. Bakalım Notis Marias’ın açıklamalarına AB Bakanı Ömer Çelik veya AKP’den gereken cevap verilecek mi? Yoksa Türk topraklarında Bizans Devleti’nin kurulması mı beklenecek?

Medya Kategorisinden...

Bizi Takip Edin

Popüler

Yazarlar

Yukarı
*